strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 25 kwietnia 2025   pogoda
media

Serwis

Bierz kurs na Giżycko!

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE

NAJPIĘKNIEJSZY REGION W EUROPIE

WŚRÓD 14 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA ŚWIECIE

 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jedyny kandydat Polski
w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na
7 Nowych Cudów Natury, który dostał się do finału,
a następnie do grona 14. najpiękniejszych miejsc na świecie!

 

 

Zapraszamy wszystkich serdecznie do naszego pięknego miasta 

 

GIŻYCKI TELEDYSK "Chwytaj w żagle wiatr" zobacz...

 

GIŻYCKO 1612 – 2012    400 LAT MIASTA

W 2012 roku obchodziliśmy jubileusz 400-lecia nadania praw miejskich! www.400.gizycko.pl

 

 

Giżycko i okolice

 

ul. Pionierska, fot. UM Giżycko Statek Żeglugi Mazurskiej, fot. Krzysztok Butkiewicz fot. Marcin Olszewski Las Miejski w deszczu, fot. Grafster.pl Las Miejski, fot. Grafster.pl Oldtimery w Giżycku, fot. Marcin Olszewski Oldtimery w Giżycku, fot. Marcin Olszewski Mewa na molo, fot. Grafster.pl Widok z Wieży Ciśnien, fot. UM Giżycko JazzClubGaleria (dawna Piekarnia Regelskiego), fot. UM Giżycko Kościół Ewangelicki w Giżycku, fot. UM Giżycko Port, fot. Grafster.pl Statek Żeglugi Mazurskiej, fot. Krzysztof Butkiewicz Most Obrotowy - otwarty, fot. Grafster.pl Las Miejski, fot. Grafster.pl Zachód, fot. D.Żuchowski Port z lotu ptaka, fot. UM Giżycko Twierdza Boyen, fot. UM Giżycko

 

Letnie atrakcje

 

Regaty katamaranów, fot. CPiIT  Orkiestra Dni Naszych - Szanty 2003 r. fot. Krzysztof Butkiewicz Regaty na jez. Niegocin, fot. Marcin Olszewski Oldtimery w Giżycku, fot. Marcin Olszewski Kajakiem wokoło Giżycka, fot. Marcin Olszewski Plaża Miejska w Giżycku, fot. CPiIT Oldtimery w Giżycku, fot. Marcin Olszewski Jesienny żagiel, fot. Grafster.pl Płetwonurkowie, fot. Krzysztof Butkiewicz Plaża Miejska w Giżycku, fot. UM Giżycko Regaty na jez. Niegocin, fot. Marcin Olszewski Przejażdżki konne, fot. Krzysztof Butkiewicz Taniec ognia, fot. UM Giżycko Wędkarze, fot. Krzysztof Butkiewicz Galindowie, fot. Krzysztof Butkiewicz Regaty, fot. Krzysztof Butkiewicz Bocian, fot. Krzysztof Butkiewicz Wieża ciśnień, fot. UM Giżycko

 

GIŻYCKO - stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, leży na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. Giżycko jest największym miastem i jednocześnie głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W mieście jest 9 portów z ok. 600 miejscami cumowniczymi, kilka plaż i miejsca do wędkowania. Zarówno nad Niegocinem jak i Kisajnem są plaże strzeżone. Długość linii brzegowej obu przylegających jezior to prawie 5 km. W okolicach miasta leży ponad 100 jezior, a dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, około 30-tysięczne Giżycko określane jest mianem Wodniackiej Stolicy Polski.

 

Część miasta leży na tak zwanej „Wyspie Giżyckiej”, odciętej kanałami: Łuczańskim, Piękna Góra i Wilkaskim oraz jeziorami Niegocin, Kisajno (część jez. Mamry) i Tajty. Giżycko stanowi również granicę pomiędzy dziką i opanowaną głównie przez żeglarzy północą, a bardziej motorowodniackim południem Szlaku WJM, co stanowi niezwykłą sposobność skorzystania z obu rodzajów wypoczynku na wodzie w jednym mieście.

 

Tu przyroda olśniewa swym bogactwem, a czysta woda i zdrowe powietrze są zachętą do spędzenia cudownych chwil. Tereny otaczające miasto to wymarzone miejsca do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej. Liczne wypożyczalnie rowerów, kajaków i  jachtów spełnią życzenia najbardziej wymagających klientów. Amatorzy jazdy konnej i nurkowania znajdą warunki do realizacji swojej pasji oraz instruktorów, którzy zadbają o ich bezpieczeństwo, a wędkarze złowią tu rybę swojego życia. Wieczorem zaś po pełnym wrażeń dniu, w malowniczej scenerii amfiteatru Twierdzy Boyen można wysłuchać koncertu ulubionego artysty lub udać się na tętniącą życiem plażę miejską, gdzie latem skupia się życie towarzyskie Giżycka.

 

Ciekawe miejsca i inwestycje

 


 

Historia, często burzliwa, pozostawiła miastu niewiele cennych pamiątek. Będąc w Giżycku warto jednak obejrzeć odrestaurowane skrzydło zamku krzyżackiego z XIV w. - dziś ekskluzywny hotel St. Bruno, pospacerować ulicą Pionierską powstałą na przełomie XIX i XX wieku i ocalałą do dnia dzisiejszego bez poważniejszych zmian, zwiedzić  kościół ewangelicki zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Fryderyka Schinkel’a, gdzie co roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

Widowiskowe jest działanie XIX-wiecznego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim, przekopanym  w 1772 r. jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących wielkie jeziora mazurskie.  To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie, który zbudowano na Kanale Łuczańskim dla ułatwienia łączności Twierdzy Boyen z miastem. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.

 

Charakterystycznym i z daleka widocznym punktem miasta jest Wieża Ciśnień z końca XIX wieku. Odrestaurowana stanowi dziś niepowtarzalną atrakcję Giżycka i najlepszy punkt widokowy. Wewnątrz jest również lokalne muzeum i kawiarnia.

 

Niewątpliwie największą i bardzo oryginalną atrakcją jest Twierdza Boyen. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie w malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też hostel, muzeum, klub motocykli i płetwonurków. Co roku w ramach Święta Twierdzy Boyen odbywają się widowiskowe inscenizacje historyczne. W roku 2014 z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej będą miały one szczególny wymiar. Już teraz zapraszamy wszystkich na inscenizację bitwy o twierdzę z sierpnia 1914.

 

W pobliżu fortyfikacji znajduje się Wzgórze św. Brunona, domniemane miejsce męczeńskiej śmierci misjonarza z Kwerfurtu. W roku 2009 Giżycko obchodziło 1000-lecie śmierci świętego, oficjalnego patrona miasta.

 

Rok 2012 był również szczególny do Giżycka, ponieważ obchodziliśmy 400-lecie nadania parw miejskich!

 

Trochę danych statystycznych:  Giżycko zajmuje 1 387 ha powierzchni, z czego 364 ha stanowią wody, 235 ha użytki rolne, 143 ha lasy i zadrzewienia, 550 ha tereny osiedlowe i komunikacyjne, 16 ha nieużytki  tereny różne. więcej o informacji o Giżycku

 

CHWYTAJ W ŻAGLE WIATR

Giżycka piosenka skomponowana specjalnie z okazji jubileuszu
400-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu

do pobrania MP3  Polecamy również TELEDYSK zobacz...

 

 

Posłuchaj piosenki „Kurs na Giżycko”

w wykonaniu „Orkiestry Dni Naszych”,

która wygrała konkurs na szantę o Giżycku podczas

XIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku 2005”

 

do pobrania MP3

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS