UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ z dnia 16.03.2009
Protokół nr XXIX/2/09 z sesji V kadencji Rady Miejskiej w Giżycku z dnia 16 marca 2009 roku
w poniedziałek 16 marca 2009 w ramach OBCHODÓW MILLENIUM MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI ŚWIĘTEGO BRUNONA odbyła się połączona uroczysta sesja Rady Miejskiej w Giżycku oraz Rady Powiatu Giżyckiego z udziałem ks. biskupa Romualda Kamińskiego, ks. Kazimierza Grybosia z parafii p.w. św. Ducha Pocieszyciela, burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej, starosty giżyckiego Wacława Strażewicza, radnego wojewódzkiego Mirosława Nowakowskiego oraz naczelników giżyckiego magistratu.
Miejscy i powiatowi radni przez aklamację zaakceptowali uchwałę – stanowisko w sprawie obchodów milenium św. Brunona w Giżycku. Podczas sesji odbył się odczyt dr. Roberta Kempy o dziejach św. Brunona.
Uroczystej sesji towarzyszyła wystawa prac giżyckich uczniów pt. „Portret św. Brunona w wyobraźni dziecka” przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 6. Wystawę będzie można oglądać od najbliższej soboty w Giżyckim Centrum Kultury. Tego dnia zaprezentowany został również montaż słowno – muzyczny „Śladami św. Brunona” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Giżyckim Centrum Kultury.
W Sanktuarium św. Brunona odbyła się uroczysta Msza Święta, celebrowana przez ks. biskupa. Na zakończenie uroczystości wykonana została kantata „Msza Święty Brunon", co dla dla wszystkich było ogromnym przeżyciem. Kantatę na specjalne zamówienie miasta, w 2008 roku skomponował Karol Drynkowski, uznany i wielokrotnie nagradzany kompozytor, pianista, organista, chormistrz, pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej. W wykonaniu dzieła kompozytorowi, który zasiadł za organami, towarzyszyła sopranistka Grażyna Zielińska i skrzypek Krzysztof Starosta.
Kompozycja utrzymana jest w tradycyjnym stylu muzycznym i przeznaczona w oryginalnej wersji na sopran, chór mieszany oraz orkiestrę smyczkową. Składa się z następujących części mszalnych – stałych: Introitus, Kyrie, Cum jubilo, Gloria, Qui tollis peccata mundi, Quoniam Tu solus sanctus, Preludium I, Ave verum, Intermezzo, Sanctus, Chorał, Benedictus, Preludium II, Agnus Dei. Dla potrzeb koncertu, kompozytor dokonał opracowania kompozycji na mniejszy skład wykonawczy, tj. sopran, skrzypce i organy.
Koncert w sanktuarium był prapremierą, natomiast oficjalne wykonanie kantaty odbędzie się 5 lipca br. na inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Soliści wystąpią wówczas z towarzyszeniem chóru i orkiestry smyczkowej.
Grażyna Zielińska - sopran
Urodziła się w Zakopanem. Naukę śpiewu rozpoczęła w Zielonej Górze wieku 14 lat, w klasie prof. Lidii Gawrylarz. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu u pani prof. Zofii Grainert. Pierwszą pracę zawodową podjęła w Operze w Łodzi w 1988 roku. 30 listopada 1992 roku nostryfikowała dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu. Kontynuowała naukę śpiewu u pani Olivera Miljakovicz oraz prof. Pohl- Tanaka Nanako. Grażyna Zielińska jest laureatką nagrody kulturalnej ufundowanej przez Republikę Austriacką w 2001 roku. Występowała w krajach Europy: m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Włoszech, Niemczech i Austrii, pozwalając publiczności poznać swoje wybitne walory wokalne. Choć jej repertuar obejmuje wiele partii operowych, to najchętniej wykonuje ona muzykę sakralną.
Krzysztof Starosta - skrzypek młodego pokolenia
Urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat u znakomitego rosyjskiego pedagoga - Iriny Litwińskiej. W wieku lat 13 został laureatem Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego Dla Młodych Skrzypków w Poznaniu. W tym czasie, osiągnięciami Krzysztofa zainteresował się Michał Grabarczyk, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Łodzi – wybitny wirtuoz skrzypiec. Współpraca ta zaowocowała licznymi nagrodami w konkursach dla młodych skrzypków m.in. w 2001 roku w Dessau. Krzysztof Starosta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Michała Grabarczyka ,a obecnie pod okiem Arnolda Greizera przygotowuje się do udziału w konkursie skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.
Karol Drynkowski – kompozytor
Urodzony w 1962 roku. Absolwent Akademii Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu, pianista, organista, kompozytor, chórmistrz i pedagog w szkole Muzycznej II stopnia i Akademii Muzycznej w Poznaniu. W szerokim repertuarze organowym i fortepianowym posiada utwory kompozytorów polskich i obcych. Koncertuje jako solista i akompaniator na terenie Polski i Europy z wybitnymi artystami polskich scen operowych oraz instrumentalistami. W dorobku kompozytorskim posiada kompozycje organowe, utwory kameralne, wokalno-instrumentalne, instrumentalne oraz chóralne. Pisze głównie na zamówienie poznańskich zespołów chóralnych i instrumentalnych. Są to oryginalne kompozycje bądź opracowania muzyczne. W roku 2008, w 90-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego dla poznańskiego chóru męskiego „Arion” oraz „Cappeli Zamku Rydzyńskiego” dokonał opracowania pieśni powstańczych. Jest laureatem konkursów kompozytorskich m. in. w Gdańsku, Kaliszu i Bytomiu. W roku 2005 Minister Kultury i Sztuki mianował Karola Drynkowskiego, w uznaniu jego osiągnięć pedagogicznych, nauczycielem dyplomowanym. Za swoją artystyczną działalność został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.
W roku 2009 przypada 1000-lecie męczeńskiej śmierci św. Brunona – patrona Giżycka, który niestrudzenie prowadził działalność misyjną. Św. Brunon to postać nietuzinkowa – biskup, misjonarz, zakonnik, ale też pisarz i polityk-dyplomata. Niewątpliwie zasługuje na uznanie i pamięć współczesnych. W ramach centralnych obchodów w Giżycku, odbędą się nie tylko uroczystości religijne, ale również różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, konferencje naukowe, koncerty, festyny, warsztaty muzyczne i teatralne, zawody i turnieje sportowe. więcej informacji o misjonarzu i obchodach millennijnych
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |