strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 25 kwietnia 2025   pogoda

Atrakcje

Giżyckie koncerty organowe

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W GIŻYCKU

 

Koncerty są powodem do satysfakcji dla pomysłodawców, organizatorów i wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, aby w Giżycku rozbrzmiewała muzyka. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się co roku w lipcu i sierpniu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, który znajduje się przy placu Grunwaldzkim.

 

Kamień węgielny pod budowę świątynii położono 11 maja 1826 r. W 1881r. powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła znakomitego berlińskiego malarza Karla Gottfrieda Pfannschmidta.

 

Przed wiekami kościół był budowlą drewnianą. Murowany powstał w 1633r., w dziewięć lat później dobudowano wieżę z pięknym i kosztownym hełmem. 26 listopada 1686r spłonęła. Odbudowano ją dopiero w 1709 roku, a w 1728 r. kościół otrzymał trzy dzwony: duży, średni i mały. 3 kwietnia 1822 r. świątynia spłonęła w pożarze miasta. Do dziś nie zachowały się żadne dane ikonograficzne.

 

Przed wiekami kościół był budowlą drewnianą. Murowany powstał w 1633r., w dziewięć lat później dobudowano wieżę z pięknym i kosztownym hełmem. 26 listopada 1686r spłonęła. Odbudowano ją dopiero w 1709 roku, a w 1728 r. kościół otrzymał trzy dzwony: duży, średni i mały. 3 kwietnia 1822 r. świątynia spłonęła w pożarze miasta. Do dziś nie zachowały się żadne dane ikonograficzne.

 

Pomysłodawcą i gospodarzem koncertów organowych był Proboszcz parafii Eangelicko-Augsburskiej w Giżycku Ks. Janusz Jagucki - obecny Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Zaproponował on koncerty w swoim kościele chcąc wykorzystać walory dźwiękowe istniejących tam organów, a tym samym poszerzyć grono słuchaczy o ludzi z poza parafii.

Jak wspomina dzisiaj J.E Ks. Bp Jagucki w tamtych czasach nikt nie chciał rozmawiać z księdzem na temat zorganizowania koncertów. Jednak pomysł był na tyle atrakcyjny, iż zaczął przekonywać innych i zyskał poparcie władz miejskich Giżycka oraz Suwalskiego Towarzystwa Miłośników Muzyki (od 1981 roku Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego). W programowym przygotowaniu koncertów pomoc zaoferował wówczas dyrektor Krajowego Biura Koncertowego Zbigniew Pawlicki.

Pierwszą próbą i testem dla organizatorów i giżyckiej publiczności, gdyż miasto nie miało poważniejszych tradycji kulturalnych, stał się występ 25 kwietnia 1978 roku Poznańskiego chóru "Polskie Słowiki" pod dyrekcją Jerzego Kurczewskiego. Próba ta zakończyła się pełnym powodzeniem.

 

Po koncercie w "Gazecie Współczesnej" Lucjan Drab napisał: "Było to niewątpliwie jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych ostatnich lat. Koncertu wysłuchało około ośmiuset mieszkańców Giżycka i okolic".

Ten pierwszy występ potwierdził celowość planowanych koncertów, także organizatorzy z większą wiarą przystąpili do urzeczywistniania pomysłu.

 

17 czerwca 1978 roku pierwsze Giżyckie Koncerty Organowe zaingurował jeden z najwybitniejszych polskich organomistrzów Józef Serafin oraz Zespół Muzyki Dawnej prowadzony przez Kazimierza Piwkowskiego, grający na zrekonstruowanych kopiach dawnych instrumentów. Od tego czasu Koncerty odbywają się do dnia dzisiejszego, ciesząc mieszkańców miasta, jak i licznie przybyłych turystów. Wśród występujących na giżyckich koncertach byli sławni artyści z Polski i zagranicy.

Grali tu między innymi: prof. Andrzej Chorasiński, Joachim Grubich, Feliks Rączkowski, Duńczyk Knud Vad, Belg Hubert Schoonbroodt, na trąbce Stefan Handryś, na skrzypcach Krzysztof Jachowicz. Śpiewała w giżyckim Kościele Stefania Woytowicz, Jadwiga Rappe czy Krystyna Szostek-Radkowa. Występy Zespołów Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją Jerzego Szubraka czy innych chórów cieszyły się zawsze dużym powodzeniem.

Osobami, które przyczyniły się również do stworzenia i trwania koncertów była z ramienia władz miasta Irena Bernatowicz i Paweł Wawrzyniak z Suwalskiego Towarzystawa Muzycznego im. Emila Młynarskiego. 

Od roku 2004 do chwili obecnej organizatorem koncertów jest Jerzy Piekarski i Centrum Animacji KOA w Giżycku, które wygrało również w tym roku ogłoszony przez miasto konkurs na organizację koncertów www.centrumanimacji.pl.

 

Dyspozycje organów

E. Kemper + Sohn Lubeck Bartenstein - Ostpr.

Traktura elektromagnetyczna

Manuał I (główny)
C-g
Manuał II (w szafie)
C-g
Pedał
C-f
Bordun 16
Principal 8
Holzflöte 8
Gemshorn 8
Oktave 4
Gedackt 4
Quinta 2 2/3
Oktave 2
Mixtur 1 4 f.
Trompet 8
Rohrflöte 8
Quintade 8
Prinzipal 4
Blockflöte 4
Waldflöte 2
Sedez 1
Terzian 2 f.
Scharf 3 f.
Oboe 8
Tremmulant
Principal 16
Subbas 16
Oktavbass 8
Gedacktbass 8
Choralbass 4
Quintade 4
Posaune 16

  • Zimbelstern

  • Koppeln (połączenia): Manualkoppel (II/I), Pedalkoppel II (II/P),
    Pedalkoppel I (I/P)

  • Kombinacje: RI (Reg.), RII (IWK), RIII (IIWK), Tutti, Forte, Piano, AP, Cresc. (wałek)

  • Włączniki dodatkowe: Zungen ab (Wył. generalny głosów języczkowych), Walze ab (Wył. crescenda), Schweller Oberwerk
    (zamknięcie żaluzji II manuału jednopołożeniowy), Wyłączniki indywidualne głosów języczkowych.

     

    źródło: strona parafii ewangelickiej www.ptew.org.pl/gizycko

  • Pozostałe artykuły

    -
    Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
    RSS