30.12.2013
Wkrótce czeka nas nowa perspektywa unijnych funduszy obejmująca lata 2014-2020. Pełną parą przygotowujemy się do umieszczenia w planie rozwoju regionu Warmii i Mazur naszych projektów. Pomysły, które chcemy zrealizować samodzielnie lub z gminami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich przedstawię szerzej w jednym z kolejnych biuletynów.
Teraz natomiast chciałabym podkreślić jak ważne jest, a wręcz niezbędne, w procesie zdobywania unijnych pieniędzy, posiadanie dokumentacji technicznych. Dlatego też w przyszłym roku zaplanowaliśmy wykonanie części dokumentów, wśród nich są plany zagospodarowania przestrzennego, gminny program opieki nad zabytkami, koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania plaży miejskiej, projekt techniczny przebudowy kina, projekt techniczny przebudowy nawierzchni pl. Piłsudskiego, projekt techniczny przebudowy drogi wewnętrznej ulic Daszyńskiego i Smętka. W miejskim budżecie na rok 2014 ujęliśmy także wydatki związane z realizacją zadania unijnego „Planowanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wokół drogi wodnej łączącej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Augustowskim etap I (Kanał Tyrkło – Buwełno)”, które chcemy przeprowadzić wspólnie z innymi gminami i podmiotami.
Z miejskiego budżetu wspierać będziemy organizacje pozarządowe, zimowy i letni wypoczynek dzieci i młodzieży, a także różne remonty w szkołach i przedszkolach. Wśród zaplanowanych zadań na 2014 rok są następujące remonty: dachu w Przedszkolu nr 4, sanitariatów w Przedszkolu nr 1, części dachu, sali gimnastycznej, korytarzy i klatek schodowych w Szkole Podstawowej nr 4, korytarza, klatki schodowej, ścian i podłóg w szatni w Szkole Podstawowej nr 7, sal lekcyjnych w Gimnazjum nr 1 i łazienki w Gimnazjum nr 2. Na rozwój szkół przeznaczamy z miejskiej kasy naprawdę spore fundusze, bo stanowią one około 34% wszystkich wydatków z budżetu. Staramy się utrzymać i rozszerzać działalność klas sportowych, funkcjonowanie rozmaitych zajęć, świetlic, stołówek, czy samych przedszkoli. Po raz pierwszy dofinansujemy też działający w naszym mieście żłobek, punkt przedszkolny i klub dziecięcy.
Planujemy przeznaczyć fundusze na zadania związane z ochroną zabytków, czyli remont zabytkowych organów w kościele ewangelickim. Inwestujemy również w kulturę. Liczymy na pozyskanie pieniędzy na inwestycje w budynku Giżyckiego Centrum Kultury. Nasze Centrum złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejmujący między innymi adaptację strychu i piwnicy, zamontowanie windy, przebudowę klatki schodowej i zmianę ciągu komunikacyjnego, modernizację sanitariatów, galerii, pracowni muzycznej i teatralnej, zakup wyposażenia instrumentów i sprzętu do pracowni muzycznej, plastycznej, stworzenie atelier fotograficznego oraz galerii.
W ramach promocji miasta przewidujemy szereg wydarzeń związanych w dużej mierze z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej. Nie zabraknie oczywiście imprez i przedsięwzięć, które na stałe wpisały się do giżyckiego kalendarza. Pojawią się też nowe ciekawe inicjatywy. Już w marcu planowane są właśnie w Giżycku prestiżowe Bojerowe Mistrzostwa Świata i Europy klasy DN. Mamy nadzieję, że aura dopisze i na Niegocinie odbędą się pasjonujące zimowe zawody.
Chciałabym podzielić się bardzo dobrą informacją o wyróżnieniu Zespołu Szkół nr 1 w Giżycku i otrzymaniu tytułu laureata w ogólnopolskim konkursie „Szkoła przyjazna dla każdego”. Ideą akcji organizowanej przez Instytut Inicjatyw Pozarządowych pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka jest docenienie i promocja szkół, stwarzających przyjazne warunki dla funkcjonowania w nich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dobre praktyki giżyckiej szkoły zauważono wśród 150 placówek zgłoszonych z całego kraju. Sukcesu gratuluję dyrekcji, nauczycielom, uczniom Zespołu Szkół nr 1 i wszystkim zaangażowanym w działalność działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Podaruj dziecku radość”.
Urząd Miejski w Giżycku otrzymał natomiast dyplom Fundacji Banku Gospodarki Żywnościowej w uznaniu aktywnej promocji rozważnych zachowań na drodze i zaangażowania w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa drogowego w naszym mieście.
Już dziś w Giżyckim Centrum Kultury odbędzie się Koncert Noworoczny Strauss Ensamble w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, który tradycyjnie rozpoczyna nowy sezon kulturalny w Giżycku. Serdecznie Państwa zapraszam również do udziału w radosnym i barwnym Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami naszego miasta w poniedziałek 6 stycznia. Trasa przemarszu prowadzić będzie sprzed kościoła św. Anny o godz. 12.30, ulicami miasta do szopki na pl. Piłsudskiego.
Dziękuję za wszystkie zaproszenia na spotkania opłatkowe i wszelkie uroczystości, które odbywały się w minionym czasie w naszym mieście.
Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska
Szanowni PaństwoWszystkim mieszkańcom miasta Giżycka w nowym 2014 roku życzymy wszystkiego najlepszego.Samych radosnych dni, dużo zdrowia, sukcesów, radości oraz spełnienia marzeń.Niech Nowy Rok obfituje w szczęście oraz pomyślność.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Burmistrz Miasta Małgorzata Czopińska Jolanta Piotrowska
|
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |