strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 10 maja 2025   pogoda

Platforma Dialogu Społecznego 2014

Klucz wyboru członków zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego

12.02.2014

Forumowicze ofg.pl pytają się mnie, jaki był klucz doboru składu grupy mającej ustalić zasady budżetu partycypacyjnego. Dlatego ja też pytam się Państwa, jakie dokładne było kryterium doboru członków zespołu ds. BP. Są głosy mówiące, że gro zespołu powinno być złożone z mieszkańców nie związanych z instytucjami. Pragnę uświadomić Państwa, że z formalnego punktu widzenia nie jestem mieszkańcem Giżycka. Jestem zameldowany w Sulimach, co nie znaczy, że nie chcę w przyszłości mieszkać w Giżycku, do którego czuję silne przywiązanie z tytułu bycia moją małą ojczyzna.

Odpowiedź

Proces wprowadzenia w życie budżetu partycypacyjnego jest  wieloetapowy i  przebiegał oraz przebiega w wielu miastach różnie. W przypadku Giżycka prace nad budżetem partycypacyjnym (GBP) będą jak najbardziej podlegały szerokiej opinii społecznej – w odróżnieniu od wielu miast w Polsce. Świadomie podjęta została decyzja o przyjęciu modelu GBP w drodze uchwały Rady Miejskiej, a nie w drodze zarządzenia  burmistrza- jak to ma miejsce w wielu przypadkach. Powołanie i prace zespołu ds. GBP są jednym   z początkowych etapów całego procesu. Zadaniem zespołu jest przygotowanie i przedstawienie pewnej koncepcji (punktu wyjścia) pod obrady Rady Miejskiej, do której należało będzie decydujące zdanie. Wypracowana koncepcja przed podjęciem uchwały będzie podlegała opiniowaniu przez mieszkańców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było kilka koncepcji np. również autorstwa grupy mieszkańców. Głównym celem jest, aby wersja budżetu była akceptowana zarówno przez mieszkańców, organ uchwałodawczy oraz przez burmistrza, który bądź co bądź jest wyłącznie odpowiedzialny  za realizację i wykonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami uchwały budżetowej, w tym GBP.

Chcąc zachować transparentność procesu, utworzona została specjalna strona internetowa (nasze.gizycko.pl) skupiona wokół tematyki GBP, na której mieszkańcy będą informowani o każdym etapie postępowania, jak również za pośrednictwem której będą mogli zgłaszać konkretne uwagi.

Postawione pytanie i przedstawione wątpliwości SA konsekwencją przede wszystkim niepełnej wiedzy ich autorów. Zachęcam zatem do skierowania swoich wysiłków do przygotowania i składania własnych koncepcji oraz rozwiązań modelu giżyckiego budżetu partycypacyjnego.

 

Pozostałe artykuły

Głosowanie na projekty z budżetu partycypacyjnego

30.10.2014 „Dlaczego na stronie nasze.gizycko.pl nie ma mapy miasta z podziałem na strefy? Skąd mieszkaniec ul. 1 Maja ma wiedzieć na projekty z której strefy może głosować? W formularzu elektronicznym sformułowanie "mieszkańcy danej strefy miasta" nie ułatwia rozwiązania problemu.”
-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS