strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 4 maja 2025   pogoda
media

Inwestycje

Mazurski Trakt Rowerowy wokół Jeziora Niegocin

 


"Budowa Mazurskiego Traktu Rowerowego wokół Jeziora Niegocin - odcinek Gmina Miejska Giżycko - al. 1 Maja,
ul. Nadbrzeżna, ul. Kolejowa, plac Dworcowy, ul. Gdańska”

 

Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury 2007 – 2013

Oś priorytetowa: 2 Turystyka

Działanie: 2.1 Wzrost potencjału turystycznego

Poddziałanie: 2.1.4 Publiczna infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna

 

 

Całkowita wartość projektu:
1.217.877,95 zł

 

Wartość dofinansowania:
699 123,72  zł

 

Wkład własny gminy:
518 754,23 zł

 

Termin realizacji:

2010

 

Istotą przedsięwzięcia jest budowa ciągów pieszo-rowerowych, które w kontekście lokalnym połączą miasto Giżycko w osiach północ - południe oraz wschód - zachód, a w kontekście ponadlokalnym będą stanowiły fragment Mazurskiego Traktu Rowerowego "Wokół jeziora Niegocin".

 

Odcinek nr 2 - ul. Nadbrzeżna

 

Przedsięwzięcie obejmuje budowę trzech odcinków ciągu pieszo-rowerowego w Giżycku, na trasie docelowego Mazurskiego Traktu Rowerowego wokół jeziora Niegocin. Pomysł budowy turystycznej trasy rowerowej wokół jeziora Niegocin był dyskutowany wśród przedstawicieli samorządów, działaczy społecznych i przedsiębiorców turystycznych od kilku lat, a w 2005 r. wszedł w fazę planowania. Wówczas Miasto Giżycko, Gmina Giżycko oraz Gmina Miłki wspólnie opracowały program funkcjonalno-użytkowy Mazurskiego Traktu Rowerowego "Wokół Jeziora Niegocin" ("MTR WJN").

 

Odcinek nr 3 - ul. Kolejowa

 

W obecnym kształcie długość projektowanego traktu wynosi około 34,11 km, z czego:

- 6,57 km (19%) w mieście Giżycko

- 16,72 km (49%) w gminie Giżycko

- 10,83 km (32%) w gminie Miłki.

 

Idea MTR WJN jest odpowiedzią na coraz pilniejszą potrzebę ratowania ważnego segmentu mazurskiego rynku turystycznego, jakim jest turystyka rowerowa. W Regionie Wielkich Jezior Mazurskich jest wiele ścieżek rowerowych wytyczonych na papierze i opisanych w folderach, znacznie mniej ścieżek oznakowanych w terenie, a prawie wcale nie ma ścieżek wybudowanych, czy ulepszonych specjalnie z myślą o rowerzystach. W rezultacie potencjał rozwojowy turystyki rowerowej jest wykorzystywany jedynie w niewielkim stopniu.

 

Odcinek nr 1 - al. 1 Maja

 

Według analiz Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku, dla 10% turystów polskich i 26% turystów zagranicznych celem wakacyjnych przyjazdów do regionu Wielkich Jezior Mazurskich jest turystyka rowerowa. Ta właśnie grupa korzysta z istniejących, bardzo słabo przygotowanych szlaków rowerowych Regionu i to przede wszystkim do niej adresowany jest produkt przedsięwzięcia.

 

Ten nowy produkt turystyczny ma umożliwić Krainie Wielkich Jezior Mazurskich utrzymanie i/lub zwiększenie dotychczasowego udziału w rynku turystyki rowerowej. Tym samym MTR WJN będzie z jednej strony oddziaływał na kondycję niemal całej branży turystycznej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a z drugiej strony będzie użytkowany przez (przypuszczalnie) dziesiątki tysięcy turystów polskich i zagranicznych rocznie.

 

Odcinek nr 2 - ul. Nadbrzeżna

 

Na poziomie lokalnym budowa ciągu pieszo-rowerowego przyczyni się w istotny sposób do podniesienia atrakcyjności Giżycka jako miejsca pobytów turystycznych i zamieszkania, poprzez:

- pełniejsze udostępnienie miasta turystom i mieszkańcom dla celów komunikacji rowerowej

- zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa ruchu na drogach publicznych.

 

Przedsięwzięcie obejmuje budowę trzech odcinków ciągu pieszo-rowerowego w Giżycku, na trasie docelowego Mazurskiego Traktu Rowerowego wokół jeziora Niegocin.

 

Odcinek nr 1, o długości 1500 m zaczyna sie w sąsiedztwie ronda Solidarności, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 63 i ulicy Obwodowej i biegnie wschodnia strona Alei 1 Maja, z północy na południe, aż do Placu Grunwaldzkiego. Istniejące zagospodarowanie terenu stanowi chodnik z płytek betonowych w złym stanie technicznym (liczne ubytki nawierzchni, spękania i nierówności), grunty niezabudowane pokryte nie urządzoną zielenią niska. W koronie drogi po obu stronach jezdni rosną drzewa.

 

Odcinek nr 3 - ul. Kolejowa

 

Odcinek nr 2, o długości 224 m przebiega od mostu obrotowego ulicą Nadbrzeżną do skrzyżowania z ulica Kolejowa. Cała trasa ścieżki rowerowej biegnie nad Kanałem Łuczańskim.

 

Odcinek nr 3 o długości 940 m zaczyna sie na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Wyzwolenia, przy wejściu na Plażę Miejska, biegnie dalej ulica Kolejowa na wschód, przekracza Plac Dworcowy i następnie ulica Gdańska do ul. Jeziornej.

 

Zastosowane rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne są standardowymi rozwiązaniami w warunkach geologicznych i topograficznych, jakie występują na trasie ciągu pieszo-rowerowego.

 

Odcinek nr 1 - al. 1 Maja

 

DO POBRANIA:

opis do projektu .pdf

 

część graficzna:

 

plansza nr 1.pdf
ul. Nadbrzeżna

 

plansza nr 2.pdf
ul. Kolejowa, plac Dworcowy, ul. Gdańska

 

plansza nr 3 .pdf

część ul. Jeziornej

 

projekt wykonawczy .pdf

al. 1 Maja
(odcinek między ul. 3 Maja a Rondem Solidarności)

 

warto zobaczyć:
Przebudowa ulicy Warszawskiej i pl. Grunwaldzkiego

 

 

"Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy"

 

Projekt pn. "Budowa Mazurskiego Traktu Rowerowego wokół Jeziora Niegocin - odcinek Gmina Miejska Giżycko - al. 1 Maja,
ul. Nadbrzeżna, ul. Kolejowa, plac Dworcowy, ul. Gdańska”

dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie, niektóre z nich mogą być już zapisane w przeglądarce.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisieRozumiem
Wszelkie prawa do zawartości oficjalnego serwisu Miasta Giżycka www.gizycko.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz
drukowania całych stron lub fragmentów strony pod warunkiem nienaruszania praw autorskich. Żadna część serwisu nie może być w całości lub
części kopiowana w celach komercyjnych, modyfikowana lub wykorzystana w inny sposób, bez uprzedniej zgody Urzędu Miejskiego w Giżycku.
Zamknij