strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 26 kwietnia 2025   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2015

MUR CARNOT'A GIŻYCKIEJ TWIERDZY

"INFORMACJE Z RATUSZA"

15.04.2015

 

Drodzy mieszkańcy, wszyscy mamy świadomość złego stanu muru Carnot'a oraz innych obiektów znajdujących się na terenie Twierdzy Boyen, które w szybkim tempie porastane są przez roślinność inwazyjną, trawę i krzewy. Podejmujemy ciągłe działania polegające na pieleniu, karczowaniu oraz koszeniu, jednak przy ogromnej powierzchni obiektu jest to zadanie bardzo trudne. Osuwanie się kamiennego cokołu konstrukcji muru Carnot'a jest efektem długotrwałego przesiąkania wód opadowych do konstrukcji muru, osuwania się ziemi z wewnętrznych wałów twierdzy oraz zarastania zielenią inwazyjną wałów zewnętrznych a także samoistnego rozsiewania roślin w coraz luźniejszych  spoinach. Główną przyczyną dzisiejszego złego stanu giżyckiej fortyfikacji jest źle odprowadzana woda z drogi straży po wewnętrznej stronie muru Carnot’a.

 

Prace jakie zostaną wykonane w najbliższych dniach i tygodniach to usunięcie nadmiaru roślinności inwazyjnej z zewnętrznej i wewnętrznej strony muru i wykonanie oprysków zapobiegających dalszej erozji cokołu kamiennego. Pozwoli to na naturalne doświetlenie muru i jego samoistne osuszanie, będzie to też pierwszy etap w ratowaniu twierdzy. Następnie przeprowadzone zostaną prace melioracyjne od strony wewnętrznej muru, usunięta zostanie nadmierna ilość osuniętej ziemi z wałów, by można było założyć drenaże i udrożnić rzygacze, wystające poza lico muru. Planowana jest również naprawa poszycia wierzchołka muru.

 

Wszystkie prace wymagają konsultacji i opracowania programu prac konserwatorskich przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Olsztynie. Od piątku 10 kwietnia w twierdzy przebywają pracownicy Katedry Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy zawsze pomagali w opracowywaniu dokumentacji. Jesteśmy przekonani, że również teraz będziemy w tym zakresie kontynuować współpracę. Tegoroczne seminarium studenckie z udziałem studentów Politechniki Warszawskiej Wydziału Architektury oraz Politechniki Lubelskiej ma być poświęcone właśnie przeciwdziałaniu porastania muru Carnota oraz jego inwentaryzacji. Dzięki temu sporządzona zostanie dokumentacja konserwatorska, która oszacuje koszt odrestaurowania oraz sposoby przeciwdziałania porostom.

 

Wieloetapowość i długotrwała rekonstrukcja muru wymaga, by stosować się do zaleceń specjalistów. Naprawa powinna zostać wykonana rzetelnie, zgodnie z programem, by w efekcie końcowym ukazać walory architektoniczne i historyczne twierdzy. Na najbliższej sesji zaproponowane zostaną zmiany w budżecie, w związku z pracami jakie koniecznie należy wykonać w najbliższym czasie w Twierdzy Boyen.

 

Drodzy mieszkańcy, na wniosek miejskich radnych prowadzone są konsultacje społeczne, dotyczące nazwy kanału łączącego jezioro Kisajno z jeziorem Niegocin. Chcielibyśmy poznać Państwa zdanie, czy kanał w Giżycku powinien nosić nazwę Kanał Łuczański, czy Kanał Giżycki. Na stronie gizycko.pl można wyrazić swoją opinię i zagłosować za jedną bądź drugą opcją w sondzie. W ramach konsultacji można również do 8 maja 2015 r. złożyć w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, bądź przesłać do Urzędu pocztą, wypełnioną anonimową ankietę (formularz do pobrania na gizycko.pl w zakładce Platforma Konsultacji Społecznych).

 

Szanowni Państwo, podpisaliśmy porozumienie z Zespołem Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, dzięki któremu nawiązana zostanie ścisła współpraca na rzecz rozwoju środowiska, edukacji i wychowania młodzieży. W planach są wspólne przedsięwzięcia w zakresie zagospodarowania przestrzennego i architektury krajobrazu, promujące zdrowy i ekologiczny styl życia, wolontariat oraz udział w proekologicznych działaniach.

 

Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Burmistrz Giżycka 

i pracownicy Urzędu Miejskiego

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS