strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 28 kwietnia 2025   pogoda
media

Wojsko

Patron 15. Brygady Zmechanizowanej

Zawisza Czarny z Garbowa

 

Zawisza Czarny z Garbowa, herbu Sulima – żył w okresie 1370–1428, syn kasztelana Mikołaja Konarskiego, sławny polski rycerz, niepokonany w licznych turniejach, symbol cnót rycerskich, od roku 1417 starosta kruszwicki a od 1420 starosta piski.

 

Wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując wraz ze swym bratem Farurejem w szeregach rycerstwa europejskiego, ściąganego na te wyprawy przez króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego, z którego dworem był przez lata silnie związany.

 

Na wieść o szykującej się ostatecznej rozprawie z Krzyżakami powrócił do kraju. Po bitwie pod Grunwaldem, w której brał czynny udział, wystąpił Zawisza z propozycją zawarcia pokoju między królem polskim i królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim - układ w Lubowli w 1411. W 1412 r. uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie, występując również jako uczestnik zorganizowanego przy tej okazji wielkiego turnieju rycerskiego.

 

Jako uznany autorytet moralny i świetny dyplomata, a przez to jeden z najbardziej zaufanych ludzi króla Władysława Jagiełły, został Zawisza wysłany jako jeden z sześciu posłów polskiej delegacji na sobór w Konstancji (1414 -1418), gdzie wsławił się występując jako jeden z nielicznych obrońców sprawy i osoby Jana Husa.

 

W 1415 r. towarzysząc Zygmuntowi Luksemburskiemu w podróży do Perpignan  w Hiszpanii, pokonał w głośnym pojedynku Jana z Aragonii, wysadzając   z siodła jednym uderzeniem kopii najprzedniejszego rycerza turniejowego zachodniej Europy. Utwierdziwszy w ten sposób sławę niepokonanego i najznamienitszego rycerza w Europie, chętnie był podejmowany na dworach władców europejskich.

 

herb Sulima

 

W latach 1421-1422 walczył po stronie króla Węgier z czeskimi husytami. Wielokrotnie posłował na dwór Zygmunta Luksemburskiego. Podczas jednego ze swych licznych poselstw, przebywając na dworze tegoż władcy, dostał się do niewoli czeskiej podczas walk w obronie tzw. Niemieckiego Brodu. Z niewoli tej został wkrótce uwolniony.

 

Uczestnicząc w roli dowódcy oddziałów najemnych w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Turków w roku 1428, osłaniając odwrót tegoż władcy z pola walki pod Golubacem (Gołąbcem), dostał się Zawisza w niezwykle dramatycznych okolicznościach do tureckiej niewoli, po czym, jak mówi legenda, w równie dramatycznych okolicznościach został zamordowany. Przyczynę śmierci Zawiszy Czarnego upatrywano jednak przede wszystkim w nieudolności króla Zygmunta Luksemburskiego, jako naczelnego dowódcy tejże wyprawy.

 

Postać Zawiszy Czarnego szybko obrosła w legendę i to wyjątkową  bo opartą na faktach najprawdziwszych. Dla wielu pokoleń Polaków Zawisza stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów narodowych, przede wszystkim symbolem niewzruszonej odwagi, nadzwyczajnej słowności i lojalności. Słynne stało się powiedzenie: „Na nim ci jako na Zawiszy”, co miało po prostu znaczyć: „Polegaj jak na Zawiszy”.

 

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 101 od dnia 14 lipca 1995 roku brygada nosi nazwę: 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego.

 

Informacje: kpt. Dariusz Guzenda rzecznik 15BZ

Pozostałe artykuły

Historia

Historia

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego
-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS