11.12.2013
Szanowni Państwo, w ubiegłym tygodniu informowałam o przyszłorocznym programie współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Tym razem chcę przybliżyć Państwu przyszłoroczne działania profilaktyczne ujęte w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Programem zajmą się radni na najbliższej sesji, 19 grudnia. Realizatorem programu będzie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku przy współpracy z różnymi podmiotami. W wiele przedsięwzięć włączy się również Pełnomocnik Burmistrza ds. rodziny, dzieci i młodzieży. Priorytetowym celem realizacji działań profilaktycznych w naszym mieście jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców Giżycka poprzez przeciwdziałanie uzależnieniu od alkoholu i redukcję szkód wywołanych spożyciem alkoholu, poprzez poprawę sytuacji rodzin z problemem alkoholowym, wspieranie lokalnego systemu pomocy dla ofiar przemocy, a także zwiększenie bezpieczeństwa w mieście.
Działaniami objęci zostaną najmłodsi mieszkańcy miasta, młodzież oraz dorośli i seniorzy. Profilaktyka dzieci i młodzieży skupi się wokół inicjatyw dotyczących m.in. przeciwdziałania wczesnej inicjacji alkoholowej, zwiększenia asertywności dzieci i młodzieży, rozwinięcia umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, w szczególności gdy dochodzi do prób częstowania alkoholem, papierosami, narkotykami czy też kreowania alternatywnych form spędzania czasu, a także promowania zdrowego i trzeźwego stylu życia. W przyszłym roku zamierzamy realizować program pod hasłem „Bezpieczne podwórka”. Polega on na podejmowaniu różnych działań na rzecz dzieci i młodzieży tak, aby zmienić sposób spędzania wolnego czasu. By przesiadywanie na klatkach zamienić na sport, zajęcia, gry, zabawy. Właśnie dlatego chcemy zaangażować tzw. streetworkerów, którzy będą pracować z młodzieżą na osiedlach, podwórkach. Ponadto kontynuowana będzie działalność informacyjna, edukacyjna oraz szkoleniowa w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności wśród dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych.
Natomiast profilaktyka dorosłych dotyczyć będzie m.in. podejmowania przedsięwzięć związanych z zapewnieniem dostępności pomocy terapeutycznej, prawnej, psychologicznej i pedagogicznej dla osób uzależnionych od alkoholu, współuzależnionych i ich dzieci oraz przeciwdziałaniem przemocy domowej poprzez wsparcie ofiar przemocy i zwiększenia dostępności do poradnictwa specjalistycznego. Działania profilaktyczne skierowane do seniorów skupią się przede wszystkim na szeroko rozumianej promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Będziemy promować wśród naszych mieszkańców różne formy aktywności fizycznej, jak na przykład zajęcia na basenie, gimnastyka, nordic walking, aerobik, itp. Zamierzamy podejmować wiele innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia naszych mieszkańców. Chcemy w przyszłym roku rozpocząć akcję szczepień przeciwko grypie wśród seniorów. Jak widać czeka nas wiele zadań i przedsięwzięć w zakresie profilaktyki. Mam nadzieję, że wszystkie te działania uda się nam zrealizować, a działania podjęte wprost na giżyckich podwórkach, przyniosą oczekiwane efekty.
Drodzy mieszkańcy, Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Ważne jest, by w tym szczególnym czasie nie zapominać o najbardziej potrzebujących. Od początku grudnia trwa akcja charytatywna "Świąteczne Anioły", zainicjowana cztery lata temu i koordynowana od samego początku przez Panią Katarzynę Niewiadomską. Zbiórka datków na paczki dla dzieci towarzyszy różnym giżyckim imprezom, jest też specjalny numer konta, na który możemy wpłacać pieniądze do końca stycznia przyszłego roku. W ramach przedświątecznej pomocy miałam też okazję tradycyjnie odwiedzić nasze wielodzietne rodziny, by przekazać prezenty zasponsorowane przez miejskich samorządowców. Na paczki złożyli się Mirosław Boć, Mirosław Gostomski, Bogdan Górski, Andrzej Urbaniak, Wojciech Caban, Sylwia Żarnoch–Wasilewska, Piotr Trejnis, Małgorzata Czopińska, Andrzej Szocik, Jerzy Kunda, Krzysztof Wójtowicz, Paweł Czacharowski, Renata Jurgielewicz, również ja osobiście. Z zebranych pieniędzy przygotowano 17 paczek, które trafiły do dzieci z rodzin wielodzietnych, w tym niepełnosprawnych.
Wesprzeć potrzebujących możemy również w sobotę 14 grudnia podczas imprezy "Świąteczny Pierniczek z Radiem ZET Gold” oraz w najbliższą niedzielę w ramach Bożonarodzeniowego Jarmarku. 15 grudnia na miejskim targowisku czeka nas wiele atrakcji, będzie można zakupić świąteczne drobiazgi i wspólnie pokolędować. W tym dniu przeprowadzona zostanie również zbiórka karmy dla kotów dziko żyjących, by pomóc zimą naszym małym przyjaciołom.
Cieszę się, że z takim entuzjazmem i ciepłym przyjęciem naszych mieszkańców spotkało się Giżyckie Święto Lodu organizowane w ubiegłą sobotę przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Wydziałem Promocji Urzędu Miejskiego. Na krytym lodowisku czekało wiele atrakcji i zabaw dla całych rodzin. W ramach imprezy odbyły się również konkursy skierowane do przedszkoli i uczniów szkół podstawowych, koordynowane przez Pełnomocnika Burmistrza ds. rodziny, dzieci i młodzieży. W konkursie plastycznym „W Krainie Lodu” I miejsce zdobyło Przedszkole ”Bajka”, miejsce II zajęło Przedszkole nr 1, miejsce III Przedszkole „Koralik” i wyróżnienie przyznane Przedszkolu „Promyk”. I miejsce w konkursie „Zmieniamy nasze sanki i ślizgi w coś fajnego” otrzymała Szkoła Podstawowa nr 4. Gratuluję wszystkim talentu i w efekcie przepięknych prac! Za przygotowanie ciekawej oferty mikołajkowej dziękuję również Giżyckiemu Centrum Kultury.
Serdecznie dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w mijającym tygodniu w naszym mieście.
Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |