strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 26 kwietnia 2025   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2011

W KWESTII PARKU PRZY WARSZAWSKIEJ

23.02.2011

 

Drodzy Państwo! Za sprawą protestacyjnych działań „Wspólnoty Mazurskiej” oraz mylnych informacji podawanych przez media narosły niepotrzebne kontrowersje wokół modernizacji parku przy ul. Warszawskiej i związanej z tym (jeden projekt) modernizacji obszaru tzw. Manhattanu. Najwięcej niepokoju wywołuje planowana wycinka drzew na obszarze zabytkowego parku. Chciałabym wyjaśnić te niejasności i mylne informacje.

 

W zakres inwestycji o wartości ogółem 3 mln 881 tys. zł, z czego 2 mln 688 tys. zł stanowi unijna dotacja, wchodzi modernizacja parku i tzw. Manhattanu. W parku będzie to wykonanie ciągów pieszo-jezdnych z ławkami i koszami na śmieci, nowego oświetlenia oraz fontanny od strony ul. Warszawskiej, a także stworzenie placu zabaw dla dzieci z wyposażeniem i ogrodzeniem od ulicy oraz założenie miniogrodu botanicznego. Na Manhattanie zrealizujemy odwodnienie terenu i parking, a także założenie zieleni wraz z oświetleniem. Aby według sporządzonego projektu zrealizować inwestycję zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wycinkę 73 drzew i uzyskaliśmy decyzję zezwalającą na wycięcie 68 drzew (spośród 411 sztuk występujących w całym parku), w większości lip, klonów, grabów i jesionów. 48% z owych 68 drzew, to drzewa chore (uschnięte korony i gałęzie, pochylenia i pęknięcia pnia), 30% to tzw. samosiejki, nie mające nic wspólnego z historycznym kształtem dawnego cmentarza, zaś 10% podlega wycince ze względu na dostęp do stacji transformatorowej i ze względu na biegnące przewody elektryczne. W zamian posadzimy w parku 131 drzew liściastych (w tym 31 lip o obwodzie pnia 30 – 35 cm), 30 iglastych, 2059 krzewów liściastych, 575 iglastych oraz 2925 bylin. Jest to naprawdę dobry projekt uporządkowania tego miejsca, a wszelkie opóźnienia w harmonogramie realizacji inwestycji mogą spowodować, że utracimy unijną dotację. Natomiast z własnych środków nie jesteśmy w stanie zrealizować tego przedsięwzięcia.

 

Jestem pewna, że w kwestii kulturowej roli i znaczenia parku myślę tak samo, jak członkowie „Wspólnoty Mazurskiej”. Jeszcze w tej kadencji zamierzam wystawić w parku pomnik, który uczci spoczywających tam dawnych mieszkańców Giżycka, bardzo możliwe, że zrealizujemy go w formie lapidarium. Oddzielnie chciałabym uczcić postać Marcina Gerssa – wybitnego przedstawiciela regionalizmu mazurskiego, który spoczął na tym cmentarzu. Jeśli badania archeologiczne ujawnią spoczywające pod murawą zwłoki, ekshumujemy je i pochowamy w godny sposób, aby choć w części naprawić zło i profanację, wyrządzoną temu miejscu oraz dawnym mieszkańcom Giżycka w czasach PRL-u. Mam nadzieję, że nasze działania spotkają się z pełnym zrozumieniem i akceptacją.

 

W tym tygodniu miała miejsce uroczysta inauguracja nowowybranej Młodzieżowej Rady Miejskiej. Gratuluję naszej młodzieży aktywności, a młodym radnym wyboru. Nową przewodniczącą Rady została Anna Jabłońska, wiceprzewodniczącymi Mariusz Ośka i Mateusz Opar, a sekretarzem Julia Chalecka. Liczę, iż działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej będzie stanowiła dobrą edukację obywatelską dla młodego pokolenia giżycczan.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w mijającym tygodniu w naszym mieście.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS