współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
(Program Operacyjny Kapitał Ludzki działanie 9.1, poddziałanie 9.1.2)
Czas trwania projektu:
1.09.2009 - 30.06.2011
Janina Morska
Od 1 września 2009 rozpoczęto w czterech giżyckich szkołach podstawowych (SP 3, 4,6,7) oraz w trzech gimnazjach (1,2,3), realizację projektu „Pomocna Dłoń” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Celem projektu jest wzrost jakości nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach funkcjonujących na terenie naszego miasta, poprzez wzmocnienie działań ukierunkowanych na pomoc uczniom.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach:
Ponadto w każdej szkole uruchomiono punkty konsultacyjne, które ułatwiają i umożliwiają dostęp do pomocy psychologicznej. Dotychczas skorzystało z niej 38 uczniów.
W celu sprawnej realizacji działań przewidzianych w projekcie, prowadzący zajęcia nauczyciele wykorzystują zakupiony sprzęt tj. mikroskopy, słowniki, programy komputerowe, kalkulatory, filmy edukacyjne, tablice interaktywne, tablice suchościeralne, rzutniki multimedialne, laptopy z oprogramowaniem, publikacje edukacyjne, zestawy do budowy modeli chemicznych, podręczniki językowe, gry logiczne, układanki edukacyjne. Po zakończeniu realizacji projektu sprzęt przejdzie na własność szkół i służyć będzie realizacji kolejnych działań na rzecz uczniów.
Koordynatorzy projektu uczestniczą w organizowanych przez Biuro Projektu spotkaniach, na których omawiane są bieżące sprawy.
W ramach realizacji projektu w Gimnazjum nr 2 uczniowie uczestniczą w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych w dziesięciu grupach :
Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu. Korzysta z nich 50 uczniów. Ponadto w szkole uruchomiono punkty konsultacyjne, które umożliwiają dostęp do pomocy psychologicznej. Dotychczas na spotkania z psychologiem zgłosiło się 17 uczniów, z konsultacji i porad skorzystało 12 osób.
Młodzież z klas trzecich ma możliwość uczestniczenia w spotkaniach z doradcą zawodowym, a tym samym uzyskania informacji na temat przyszłego zawodu.
W ramach realizacji działań przewidzianych w projekcie, prowadzący zajęcia nauczyciele GIM2 wykorzystują zakupiony sprzęt tj. mikroskopy, kalkulatory, filmy edukacyjne, tablicę interaktywną, rzutnik multimedialny, laptop z oprogramowaniem, zestawy do budowy modeli chemicznych. Po zakończeniu realizacji projektu sprzęt przejdzie na własność szkół i służyć będzie realizacji kolejnych działań na rzecz uczniów.
Na zakończenie roku szkolnego 2009/2010 uczniowie klas III gimnazjów nr 1, 2 i 3 uczestniczący w zajęciach z doradztwa zawodowego, realizowanych w ramach projektu ”Pomocna dłoń”, otrzymali prezenty: teczki na dokumenty szkolne, przybory piśmiennicze oraz zeszyty.
fot: Anna Stodulska, ZS nr 1
W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 nadal będą prowadzone zajęcia z doradcami zawodowymi: p. Martą Knaś w Gimnazjum nr 2 i p. Anną Stodulską w Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3.
Zapraszamy uczniów klas III gimnazjum do skorzystania z pomocy doradcy zawodowego.
W bieżącym roku szkolnym w Gimnazjum nr 2 w Giżycku projekt jest kontynuowany. Jego głównym celem jest rozwiązywanie problemu nierównych szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie społecznym oraz uczniów z deficytami rozwojowymi. Ponadto projekt przyczyni się do zmniejszenia różnic w jakości usług edukacyjnych w szkołach, które biorą w nim udział.
Projektem objęci są uczniowie z rodzin dysfunkcyjnych, sprawiający problemy wychowawcze, zagrożeni wypadnięciem z systemu edukacji, z deficytami rozwojowymi. Uczniowie, którzy uczestniczyli w poprzednim roku szkolnym w zajęciach wyrównawczych z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz języków obcych: niemieckiego i angielskiego, mają możliwość kontynuowania nauki w tych samych grupach. Ponadto młodzież ma możliwość korzystania z pomocy psychologa i doradcy zawodowego.
Zajęcia wyrównawcze odbywają się od września 2010 do czerwca 2011, w tym samym terminie funkcjonować będzie gabinet psychologa i doradcy zawodowego.
Zaplanowano na ten rok szkolny 290 godzin zajęć wyrównawczych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych, 58 godzin pracy psychologa oraz 29 godzin spotkań z doradcą.
Ponadto przewidziano środki finansowe na zakup materiałów biurowych zarówno dla uczniów jak i nauczycieli prowadzących zajęcia w kwocie ok. 4.000 zł rocznie.
(27.08.2010)
Autorkami i szkolnymi koordynatorami projektu są:
Katarzyna Banach - Gimnazjum nr 1
Janina Morska - Gimnazjum nr 2
Elżbieta Brant - Szkoła Podstawowa nr 4
Ewelina Skórnóg - Szkoła Podstawowa nr 6
Grażyna Pietrukaniec - Szkoła Podstawowa nr 7
Anna Stodulska - Zespół Szkół nr 1
informacje i zdjęcia:
szkolny koordynator projektu Janina Morska - Gimnazjum nr 2
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |