strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 14 maja 2025   pogoda
media

Milenium Świętego Brunona

Giżycko a Święty Brunon z Kwerfurtu

 

Giżycko - miasto o stosunkowo niedługiej historii, nie miało w swoich dziejach wielkich postaci. Najwybitniejszym giżycczaninem pozostaje historyk Wojciech Kętrzyński (1838-1918), jednak mimo całego szacunku dla jego osiągnięć jest on postacią o wymiarze co najwyżej ogólnopolskim. Tymczasem pewien zbieg okoliczności z początku XX w. spowodował, że miasto zyskało możliwość włączenia do swoich skromnych dziejów osobistości o wymiarze ogólnoeuropejskim, ba nawet ogólnochrześcijańskim – św. Brunona (zm. 1009 r.).

 

Giżycko leży na przesmyku między jeziorami Niegocin a Kisajno (w systemie wodnym Mamr), w centrum krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą jeszcze z epoki kamiennej. Nad jeziorem Popówka Mała odkryto bowiem róg renifera ze śladami obcinania krzemiennym narzędziem, datowany na 15-14 tysięcy lat przed Chrystusem. Już w pierwszych stuleciach po Chrystusie obszar ten zamieszkiwało pruskie plemię Galindów, wspomniane pierwszy raz w dziele aleksandryjskiego geografa Ptolemeusza (90-168). Przetrwało ono w okolicach Giżycka do czasu podboju tych ziem przez Krzyżaków, choć mocno przeludnione w związku z wcześniejszymi walkami z władcami Polski. W samym Giżycku i okolicach stwierdzono liczne ślady działalności Galindów.

 

Pierwszą historyczną informację o okolicach Giżycka przekazał XV-wieczny warmiński kronikarz Plastwich. Opierając się na XIV-wiecznych źródłach doniósł on o wielkim królu galindzkim Ysegupsie, mieszkającym pół mili od Leiczen nad jeziorem Nabentine w kierunku na Litwę. W nazwach tych łatwo można odnaleźć zniekształcone nazwy Giżycka (niem. Lötzen) i Niegocina. Pozwala to na umiejscowienie jego grodu na terenie dzisiejszego Giżycka lub w jego okolicy.

 

Ysegups to jedyne źródłowo potwierdzone imię z terytorium Galindii przedkrzyżackiej. Trudno bliżej określić kiedy żył ów naczelnik (bo o królu w Prusach nie ma wówczas mowy), ale nie ma powodu odrzucania wiarygodności tej informacji. Poświadcza ona dobitnie znaczenie okolic Giżycka jeszcze w okresie pogańskim. Właśnie z Ysegupsem niektórzy wiążą postać świętego Brunona z Kwerfurtu.

 

autor: dr Grzegorz Białuński

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie, niektóre z nich mogą być już zapisane w przeglądarce.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisieRozumiem
Wszelkie prawa do zawartości oficjalnego serwisu Miasta Giżycka www.gizycko.pl są zastrzeżone. Użytkownik ma prawo do pobierania oraz
drukowania całych stron lub fragmentów strony pod warunkiem nienaruszania praw autorskich. Żadna część serwisu nie może być w całości lub
części kopiowana w celach komercyjnych, modyfikowana lub wykorzystana w inny sposób, bez uprzedniej zgody Urzędu Miejskiego w Giżycku.
Zamknij