28.02.2013
Szanowni Państwo, tym razem zwrócę się do rodziców sześciolatków, którzy stają właśnie przed nie lada dylematem - posłać dziecko do szkoły czy zostawić w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole.
Po przyjęciu zmian zaproponowanych przez resort edukacji, od 2012 r. wszystkie sześciolatki miały rozpocząć naukę w szkole. Zapoczątkowało to ogólnokrajową dyskusję. W jej efekcie postanowiono, że dzieci w wieku sześciu lat pójdą do szkoły dopiero 1 września 2014 r. (dotyczy to dzieci urodzonych w 2008 r.) Do tego czasu rodzice lub prawni opiekunowie mają wybór: dzieci urodzone w 2007 r. mogą zostać pierwszoklasistami już we wrześniu tego roku lub w 2014. Jak zawsze przed podjęciem trudnej decyzji warto przeanalizować różne możliwości. Może być bowiem tak, że dziecko będzie się nudziło drugi rok w oddziale przedszkolnym lub okaże się, że nie radzi sobie w szkole. Dlatego postanowiliśmy - jako organ prowadzący szkoły podstawowe – pomóc Państwu w podjęciu decyzji i przygotowujemy akcję informacyjną dotyczącą sześciolatków w szkole. W ramach tej akcji rodzice mogą dowiedzieć się, w jaki sposób szkoły przygotowane są na przyjęcie sześciolatków. Każde dziecko będzie przebadane w szkole pod kątem dojrzałości szkolnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rodzice mogą zasięgnąć opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Giżycku. We wszystkich szkołach podstawowych będą dni otwarte połączone ze zwiedzaniem szkoły wraz ze spotkaniami dla rodziców. Dodatkowo w marcu i kwietniu wszystkie podstawówki w porozumieniu z przedszkolami zorganizują szereg innych działań skierowanych do sześciolatków, na przykład wspólny udział w lekcjach z obecnymi pierwszakami, zajęcia rekreacyjne, spektakle, lekcje otwarte dla rodziców itp. Mam nadzieję, że podjęta przez nas akcja informacyjna pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości przed podjęciem racjonalnej decyzji. Harmonogram dotyczący wszystkich naszych działań na rzecz sześciolatków i rodziców w szkołach i przedszkolach miejskich jest dostępny na naszej stronie internetowej www.gizycko.pl/ w zakładce Edukacja. Ponadto szczegółowych informacji udzielają: szkoły podstawowe (telefony i adresy mailowe w zakładce Edukacja) oraz dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Piotr Szulc (tel. 87 4293528, mzosip@gizycko.pl).
Korzystając z okazji warto przypomnieć o naszych wcześniejszych działaniach.
W ramach projektu „Radosna szkoła” powstały trzy nowoczesne place zabaw przy SP4, SP6 i SP7. Ponadto wszystkie szkoły w ramach tego samego programu otrzymały pomoce dydaktyczne. W poszczególnych budynkach przeprowadzono remonty sal dla sześciolatków i dostosowano toalety. Jednocześnie planujemy dostosować pracę szkolnych świetlic do potrzeb sześciolatków oraz utworzyć od 1 września tego roku mniej liczne oddziały klas pierwszych (20-22 osoby/oddział) składające się z dzieci w wieku sześciu lat. W przypadku posłania dziecka do pierwszej klasy w 2014 r. należy liczyć się ze znacznym wydłużeniem pracy szkół (obecnie mamy 12 oddziałów klas pierwszych, natomiast od 1 września 2014 r. planujemy aż 23 oddziały).
A więc podsumujmy: posłanie dziecka sześcioletniego w tym roku do szkoły wiąże się z różnymi korzyściami. Będą mniej liczne klasy, szybsze kończenie lekcji (co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym), dziecko nie będzie się uczyło dwa razy tego samego, będzie miało zapewniona opiekę w świetlicy, łatwiejszy start na dalszych etapach edukacji i na rynku pracy. Oczywiście wielu rodziców nie chce skracać swoim pociechom dzieciństwa o jeden rok, ale proponuję rozważyć wszystkie podane wyżej argumenty, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste.
Drodzy Giżycczanie, w piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 2 marca 2011. Niech będzie to czas pamięci o tych wszystkich polskich żołnierzach, którzy po II wojnie światowej czynnie sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie Polski interesom obcego mocarstwa, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Pamiętajmy o poległych, pomordowanych i zamęczonych w więzieniach, o wszystkich zasłużonych w walce o niepodległość Polski po 1944 roku. W piątek, 1 marca o godz. 13.00 odbędzie się w Giżyckim Centrum Kultury spotkanie historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie z naszą młodzieżą. Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest Miejska Biblioteka Publiczna.
Serdecznie dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w mijającym tygodniu w naszym mieście.
Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |