strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 26 kwietnia 2025   pogoda
media

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

ROZWÓJ NIE JEST ZA DARMO

17.02.2009

 

Drodzy Państwo! Dzisiaj chcę powiedzieć parę słów o sprawach niezbyt miłych – czyli o obciążeniach finansowych, jakie musimy ponosić w związku z rozwojem miasta. Odebrałam sygnały o dużym zaniepokojeniu mieszkańców Giżycka, związanym z tzw. opłatą adiacencką, więc pragnę wytłumaczyć, co to jest za obciążenie i w jakich przypadkach trzeba je opłacić.

 

Zapewne wszyscy mieszkańcy Giżycka pragną mieszkać przy dobrze wyasfaltowanych i zaopatrzonych w chodniki oraz wszelką infrastrukturę ulicach. W miarę naszych budżetowych możliwości oraz unijnej pomocy, czynimy w tym względzie wszystko, co możliwe, ale część kosztów musi też ponieść giżycka społeczność. Zgodnie z ustawą, właściciele i niektórzy użytkownicy nieruchomości, położonych przy ulicach, gdzie wybudowano nowe drogi lub infrastrukturę, muszą uiścić tzw. opłatę adiacencką. Wynika ona z potencjalnego wzrostu wartości takiej nieruchomości.

 

Rzeczoznawca majątkowy dokonuje oceny, czy wybudowana droga bądź urządzenia infrastruktury technicznej spowodują wzrost wartości nieruchomości, a w sytuacji kiedy taki wzrost następuje, to o ile.  Właściciele lub użytkownicy wieczyści zobowiązują się do zapłaty 30 lub 35% kwoty odzwierciedlającej wysokość wzrostu wartości nieruchomości. Jednorazowa opłata adiacencka to swoisty podatek od korzyści, jakie właściciel odnosi w związku z komunalnymi inwestycjami. Opłatę tę należy też wnieść w przypadku podziału nieruchomości, jeśli jej skutkiem jest zwyżka wartości (np. nieruchomość o wartości 100 tys. zł została podzielona na dwie części, których wartość rynkowa wynosi po 60 tys. zł).

Nikt nie lubi, jak mu się sięga do portfela, ale choć opłata adiacencka nie jest naszym pomysłem - mamy ustawowy obowiązek ściągnąć ją w okresie trzech lat od zakończenia inwestycji, której skutkiem była zwyżka wartości odnośnych nieruchomości. Istnieje jednak możliwość ulgi, polegającej na rozłożeniu spłaty tej powinności na maksymalnie 10 rocznych rat.

 

Inną ustawową opłatą jest tzw. renta planistyczna, dotycząca nieruchomości objętych nowymi planami zagospodarowania przestrzennego, jeśli zapisane w nich zmiany również powodują zwyżkę wartości owych nieruchomości. W tym przypadku jednak opłatę należy wnieść wyłącznie w przypadku zbycia lub zamiany nieruchomości, tudzież innej zmiany formy własności.

 

Ostatnio dużo w Giżycku inwestujemy w infrastrukturę miejską, wciąż tworzone są też nowe plany zagospodarowania przestrzennego, więc należy się liczyć z tymi opłatami. Nie wywoła to na pewno zadowolenia, ale takie jest prawo – za rozwój trzeba płacić.

 

Szanowni Państwo, zastrzegam wyraźnie: temat opłat adiacenckich i rent planistycznych jest tematem trudnym i złożonym. Każda sprawa jest inna, a w krótkim naszym informatorze nie sposób ująć wszystkiego. Zatem proszę potraktować te informacje jako ogólnikowe i wstępne, a w indywidualnych przypadkach proszę zwracać się do Wydziału Mienia UM tel. 087 7324 114 lub 087 7324 118.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w tym tygodniu w naszym mieście.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

 

 

12 lutego 2009 r. Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska

otrzymała zaszczytną 

ODZNAKĘ HONOROWĄ SYBIRAKA,

przyznaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków 19 grudnia 2008 r.

 

Na zdjęciu (od lewej):

Sekretarz Miasta Lech Mrozinkiewicz, Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, prezes Koła Związku Sybiraków w Giżycku

Pan Michał Jasudowicz, Pani Janina Michcińska oraz

Zastępca Burmistrza Paweł Czacharowski. 

 

więcej...

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS